Для ветеринарів коронавіруси є частиною повсякденного життя, але зараз коронавірус SARS-CoV 2 переступив бар’єр для людини.  Що таке вірус, як він атакує організм людини і як ми можемо реагувати?

Віруси тісно пов’язані з фізичним тілом організму. Вони походять від речовини геному і, як і геном, можуть впливати на метаболізм клітин, тим самим роблячи їх чужими для організму.  Якщо трапляється інфекція, віруси проникають в організм.  Організм виявляє, що через вірус певні клітини стають чужорідними і починають діяти не в інтересах цілого.  Він обертається проти таких клітин з метою їх усунення. Ось що створює симптоми захворювання, які зараз спалахують: організм намагається позбутися заражених клітин, щоб позбутися від вірусів, які вторглися, використовуючи, наприклад, кашель, лихоманку та мокроту. Кожен, хто помирає від вірусної інфекції, може також розглядатися, як жертва власного імунного захисту, регуляція якого є вираженням індивідуальної “Я-організації”, Я-присутності в організмі.

 

Відчуження від тіла

Чим більше людина перебуває в стані, коли фізичне тіло стає їй чужим, тим більш чутливою вона стає до цього вірусного захворювання, яке зараз називають COVID-19.  Звичайно, це особливо актуально у більш літньому віці, коли кістки скорочуються, а м’язова маса зменшується, або у разі хронічних захворювань.

Коронавірусні інфекції особливо важко піддаються лікуванню у людей старше 80 років, а також у людей з діабетом II типу або серцево-судинними захворюваннями.  Чим менше Я присутнє у своєму тілі – чим менше він пройнятий мною в цьому сенсі – тим легше інфекція може поширюватися в організмі і тим серйознішими можуть бути наслідки.  Звичайно, важливо, як лікувати людину, яка має позитивний тест. В Китаї часто хворих  людей було вилучено з домашнього оточення і невідкладно відправлено на лікування з багатьма іншими хворими. На жаль, традиційна медицина не має ліків і вакцини, які можна запропонувати в теперишній ситуації. Часто лихоманка знижується за допомогою медикаментів. Однак у важких випадках киснева підтримка та, якщо необхідно, тимчасова ШВЛ можуть врятувати життя. Саме тому важливо, щоб клінічна допомога була зосереджена на більш важкохворих пацієнтах.

Виходячи з усього, що ми знаємо, тривожність та жарознижувальне лікування роблять пацієнтів більш хворими, аніж здоровими. Що допомагає людям подолати хворобу, – це все, що допомагає їм краще проникати та зігрівати своє тіло, а також мати можливість відчувати себе в ньому комфортно.  Тому не дивно, що хвороба навряд чи небезпечна для дітей.  Це також стосується людей віку до 50 років, коли перебіг захворювання зазвичай відповідає звичайному грипу. Кашель, риніт і втома – типові ранні симптоми.  Крім того, пневмонія може бути небезпечним аспектом захворювання, який спочатку розпізнається переважно за більш високою частотою дихання.

 

Відносини з Сонцем

Цей вірус має особливо негативні характеристики з медичної точки зору.  Може зайняти дуже багато часу, щоб організм прокинувся і помітив, що на борту є іноземний гість, який загрожує заподіяти шкоду.  Відомий випадок захворювання, при якому хвороба спалахнула лише через 27 днів після зараження. Проте у середньому цей період становить 5 днів, і 95 % усіх випадків проявляються через 12,5 днів.  Тому постраждалі перебувають на карантині протягом періоду, що триває два тижні.  Цей вірус також більш заразний, ніж звичайний вірус грипу.  В середньому одна людина вірусом звичайного грипу заражає 1,3 людини, тоді як із коронавірусом частіше заражає 3 інших людей (для високоінфекційного захворювання, такого як кір або коклюш, цей показник становить 12-18).  Отже, частота зараження вища, ніж при грипі, а також проявляється більше часу.  Поєднання цих характеристик, що сприяють поширенню епідемії, змушує медиків по всьому світу нервувати.

 

Відносини з царством тварин

Однак виникає велика загадка: звідки беруться ці вочевидь нові віруси, і чому вони розвилися? Цікаво, що багато вірусів походять від тварин.  Коронавірус, ймовірно, походить від яванського кажана. То чому віруси з тваринного царства стають небезпечними для людини? Зараз ми завдаємо тваринам неймовірних страждань: масовий забій та експерименти над лабораторними тваринами та бігіто іншого. Чи можуть ці страждання призвести до наслідків, які змінюють віруси, що притаманні тваринному організму? Ми звикли дивитись лише на фізичне і бачити його відокремлено від розуму та емоцій.  Дослідження кишкової флори, мікробіоми, до складу якої входять не лише бактерії, а й віруси, доводить протилежне. Це викликає не тільки мікробіологічне питання про походження вірусу, а й моральне питання: як поводитися із тваринним світом.  Рудольф Штайнер вказав на ці зв’язки понад 100 років тому. Сьогодні нам необхідно досліджувати ці взаємозв’язки та задавати глибші запитання у додаток до наукового аналізу.

 

Що ми можемо зробити?

Існує ряд заходів, які ми можемо вжити в особистому житті, щоб допомогти організму подолати хворобу. До них відносяться утримання від алкоголю, зменшення споживання цукру та підтримка ритму життя при достатньому сні та активних стосунках із сонцем. Найчастіше страждає наша імунна система – це нестача сонячного світла, дефіцит, найбільш яскраво виражений у березні. Тому найвищий рівень смертності в наших широтах припадає на кінець березня.  Це пов’язано з нестачею сонячного світла в зимові місяці і нагадує, що вкрай необхідно виходити на вулицю щодня, а взимку, по можливості опівдні . З’єднатися з периферією, з елементами космосу.

Під час виникнення антропософської медицини, ще до того, як було виявлено вітамін D, Рудольф Штайнер використовував туберкульоз як приклад, щоб детально пояснити: для імунної системи пігулки вітаміну D можуть замінити поглинання сонячного світла лише в обмеженій мірі.  Потенційований фосфор і відповідно потенційоване метеоритове залізо вранці також можуть підтримувати імунну систему як легкі речовини. Людям літнього віку, які мають серцево-судинні захворювання рекомендуються антропософські основні засоби для серцево-судинної системи, регулярні прогулянки та здоровий сон.  Ті, хто спить менше шести годин на добу, значно вразливіші до таких інфекцій.

 

Здорове дихання між людьми

Наразі рекомендується карантин, хоча легкі випадки тепер можна лікувати в домашніх умовах.  Мені здається важливим, що антропософська медицина має десятиліття досвіду в лікуванні вірусної та бактеріальної пневмонії без антибіотиків, антропософські лікарські засоби та зовнішні методи лікування можуть бути надзвичайно ефективними.  Лікарі Медичної секції склали план лікування та зробили його доступним для міжнародних медичних колег.

Що послаблює легені?  Дві речі: відсутність стосунків із землею та сонцем та соціальна напруженість. Тому доцільно захищати власні легені зсередини та зовні, намагаючись збалансувати соціальну напругу. На мою думку, тут все більше ризикують ті, хто перебуває у невирішених соціальних конфліктах. Медицина пропагувала віру в те, що щеплення можуть захистити від усіх інфекцій. Це помилка. Навіть вакцинація проти грипу пропонує лише рівень захисту від 10 до 30 відсотків;  ретельне миття рук та гігієна при видуванні носа та кашлі так само ефективні – без можливих побічних ефектів від вакцинації.  Отже, це важливий крок, щоб відірватися від цього страхітливого, захисного образу навколишнього середовища та власного тіла і запитати: “Що ми самі можемо зробити, щоб підтримати їхню життєздатність та цілісність?”

 

Оригінал надрукований у щотижневому журналі «Das Goetheanum»,
13 березня 2020 року