Ця стаття міститься в книзі «Рослини новими очима. Робочий зошит для спостереження та малювання рослин», яка наразі готується до видання.

Ми хотіли б представити вам ще одного члена сімейства розоцвітих, який несе собою набагато більше лікарського значення, ніж харчового, — це глід (Crataegus monogyna). Глід росте на краю лісу та полів. Це — крайчик живоплоту. Він утворює проміжний шар між відкритим зеленим простором та лісами, між маленькими чагарниками та великими деревами. Це певний проміжок у нашій послідовності плодів. Плід глоду утворений з набряклого стебла. Яскраво-червона блискуча ягода має борошнистий (а не соковитий) вміст, досить гіркий на смак. Всередині – один-єдиний справжній плід, сухий, з насінням усередині, — щось на кшталт твердого темного плоду шипшини з єдиною насіниною.
Дерево глоду на відкритому просторі може зрости до висоти 60 футів. Стовбур блакитно-сірий, деревина всередині дуже тверда. Його зазвичай використовують для маленьких скриньок і коробочок, і горить глід спекотніше за будь-яке інше дерево.
Навесні сіре переплетення гілок починає розпускатися, викидаючи інтенсивно-зелені пучки. Відомі нам у дитинстві як «хліб з сиром» бруньки, що лопаються — приємний ковток свіжої зелені ранньою весною. До травня дерева і живоплоти прикрашаються квітами, зібраними в біло-рожеві китички — рожево-білосніжні хмари, що покривають дерева, кущі та живоплоти Англії.
По-англійськи його часто називають так само, як і місяць — «травень». Квіти солодко пахнуть і на відстані, але не «відлітають» у своїх ароматах. Кислуватий запах утримується і стікає вниз, залучаючи мух для запилення крихітних квіток, яке вершиться зав’яззю плодів усередині білих китиць.


Потім глід викидає енергійні нові пагони назовні та вгору: вони мають червонуваті стебла та чорно-червоне листя. Згодом вони затвердіють, перетворившись на довгі зелені пагони з рясним листям, в пазухах якого розпустяться квіти і з’являться плоди наступного року. Щільно вмостившись на більш старих сірих стеблах, ростуть пучки листя без будь-яких квіток, і там і сям ростуть короткі пагони з листям, схожі на довгі червоні пагони, єдине що на кінцях вони несуть шипи.
Таким чином, ми знаходимо чотири способи зростання, чотири типи обміну між центром та периферією. Тверда, життєдайна серцевина, сповнена тепла, і біла хмара, що розпадається, по її краях. Плід восени ескізно повторює форму цілого з його твердою центральною серцевиною та м’якою плоттю самої ягоди, що живлять птахів та мишей у найглибшу зиму.
Вживаючись у ритм зростання глоду, і, за словами Гете, «відтворюючи його створення», ми бачимо, що він дихає, вдихаючи і видихаючи у співєдності зі своїм оточенням. Він відгукується на численні аспекти світла, вітру та механічних маніпуляцій з боку людини та тварини. З глодом ми вступаємо у внутрішнє переживання пульсацій і потоку між стриманою периферією і центральною «вибухаючою» серцевиною. Ми миттєво стаємо присутніми у своєму власному серцебитті та в текучій циркуляції на периферії нашої істоти.
Глід дійсно доводить, що він — важлива лікарська рослина, яка регулює ритм між биттям серця та циркуляцією крові. Його інтенсивно-зелені пагони, що викидаються навесні сірими зимовими стеблами, проводять нас у потоки нового життя та очищають нашу кров від втоми весняного часу. Декілька крапель настоянки з весняних квітів, прийняті вранці («навесні» дня), і кілька крапель настоянки з осінніх плодів увечері («восени» дня) збалансують безліч проблем із серцем у наш час стресів і квапливого темпу життя.


У цьому короткому позірі на глід ми підходимо до всього багатства відкриттів, що очікують, аби їх здійснили в природному світі (в даному випадку — рослинному) процесів росту та буття, які співвідносяться з порушеннями рівноваги всередині нашого власного людського організму. Такі дослідження, якщо провести їх із належною глибиною, можуть сформувати базис для майбутніх нових ліків. Вивчення рослини, способу її зростання, її субстанцій та самовираження, проведене разом з вивченням людського організму з точки зору хвороби та здоров’я, може сприяти розвитку творчих фармацевтичних процесів та виробництва сучасних ліків — здорової альтернативи широко поширеним хімічним лікам. І, таким чином, нова холістична наука може допомогти «запліднити» мистецтво зцілення та цілісності, повернення до цільності.

Придбати книжку «Рослини новими очима. Робочий зошит для спостереження та малювання рослин»