Коли приходить час обирати школу для своєї дитини, ми починаємо опитувати знайомих і родичів просимо дати поради й рекомендації щодо різноманітних навчальних методик та закладів: державних і приватних, традиційних та експериментальних… Сьогодні існує чимало шкіл, що пропонують великі можливості та широкий обсяг знань. У багатьох із них свій підхід до навчання. Ми розглядаємо безліч варіантів, адже ми обираємо майбутнє для своєї дитини і бажано, аби воно було багатообіцяючим.

Хто ж зупиняє свій вибір на вальдорфській школі? Це, я думаю, батьки, які готові дозволити собі й своїй дитині жити тут і зараз, а не десь у майбутньому. Ті, хто розуміють, що надважливим для маленької людини, чиє життя ось-ось сильно зміниться, є усвідомлення, що у неї є час. Час на те, щоб іти в своєму ритмі, а не бігти наввипередки, в гонитві за найкращими результатами.

Якщо ви читаєте цю статтю, скоріше за все, ви вже визначилися з навчальним закладом для своєї дитини і обрали саме вальдорфську школу. Тепер перед вами постає питання, що ж треба зробити, аби потрапити сюди?

Все набагато простіше, якщо ваша дитина приходить до школи з вальдорфського садочку. Це означає, що родина знайома з принципами педагогіки, цілковито схвалює їх і бажає, аби дитина продовжувала навчатися саме у вальдорфській школі. Тому випускники садочку вносяться в список на формування класу першими.

Проте, якщо ви відкрили для себе вальдорфську педагогіку нещодавно, а ваша дитина відвідує якийсь інший садочок, або не відвідує його взагалі, ви маєте знати, що навчання у вальдорфській школі доступне кожній дитині, чиї батьки дійсно зацікавлені в цьому.

Про кроки, які варто пройти батькам, я розпитала Ірину Карасьову – вчительку школи «Софія», яка вже вдруге взяла новий перший клас.

 

То що ви маєте зробити? Для початку – написати листа на електронну пошту школи (nabir12@ukr.net).  У відповідь ви отримаєте анкету, яку треба заповнити і знов відіслати. Чим раніше ви напишете, тим краще.  В ідеалі, це треба зробити до січня місяця. Адже після цього вам порекомендують прослухати лекції для батьків, які починаються вже з січня. Заняття йтимуть протягом чотирьох-шістьох субот поспіль. Це дві години лекцій про внутрішній світ дитини, її розвиток і як цьому сприяє вальдорфська школа. В батьків також буде можливість спробувати зробити дещо з того, що буде робити їхня дитина на уроках. Цікаво буде помалювати, чи то спробувати поліпити з глини. Вам розкажуть як дітей вчитимуть читати, писати, рахувати, і чому саме так. Чому мистецтву та фізичним вправам тут надають такого значення.

Одним словом, лекції – чудова можливість ближче познайомитися із системою навчання та остаточно визначитися, чи підходить вам та вашій дитині така школа.

Поки батьки знаходяться на своїх семінарах, діти також відвідують заняття. Там вони граються в кумедні рухливі ігри, під час яких вчитель спостерігає як взаємодіє дитина з іншими дітьми, наскільки вона володіє своїм тілом, як розвинута її мова, і чи дійсно вона готова йти до школи, або треба трохи зачекати.  

Насправді, аби потрапити до школи, вашій дитині не треба якось особливо готуватися: здавати іспити, або відповідати на складні питання. Все що потрібно, в неї вже є, якщо їй близько 7 років. Наприклад, вчитель може попросити дитину дотягнутися правою ручкою до лівого вушка через голову (це допомагає визначити, чи дитина готова до школи фізично). Зазвичай виконати таку вправу дуже легко.

Наступним кроком є зустріч з двома представниками приймальної комісії. Зазвичай це вчителі, що мають великий досвід роботи з дітьми. Основна ціль співбесіди – познайомитися ближче з батьками, дізнатися, чому вони обрали саме вальдорфську школу для своєї дитини, і чи співпадає їхнє світосприйняття з принципами вальдорфської педагогіки.

Далі залишається дочекатися, поки усі родини пройдуть співбесіди й приймальна комісія збереться, аби сформувати список майбутнього першого класу. Тоді ви отримаєте листа, в якому вам повідомлять, чи прийняли вашу дитину. Залишається принести стандартний для нашої держави пакет документів на прийом дитини до школи.

Звичайно, може бути й так, що заява на прийом до школи буде написана набагато пізніше, ніж січень і ви не потрапили на лекції. Звісно, ніхто не позбавить вас шансу потрапити на співбесіду до приймальної комісії. Набір дітей до першого класу буде йти доти, доки залишаються вільні місця. Також вам порадять книги, де ви зможете прочитати дещо з того, про що йшлося на лекціях.

Якщо ж говорити про дітей, що навчалися в іншому навчальному закладі, але хотіли б перейти до відповідного класу вальдорфської школи, то процедура майже така сама. Треба написати листа, заповнити анкету, пройти співбесіду, і далі вашу дитину можуть взяти до школи на ознайомчий термін протягом місяця. Під час цього терміну вчитель спостерігає, чи підходить клас дитині та чи підходить їй метод навчання.

Як учениця вальдорфської школи «Софія», від себе додам, що по закінченню школи можливо ваша дитина і не стане досконалою скарбничкою знань, але можу обіцяти, що на неї чекає велика подорож, повна відкриттів і захопливих пригод.