Не забудьмо ще про одну з героїнь Різдва — чисту, ясну, променисту Зорю небесну.
Як виготовити зірки із соломи
Принцип роботи:
Солому кладуть у воду приблизно на одну годину. Потім соломинки зверху трохи надрізають і розгладжують праскою.
Розрізані і розгладжені праскою соломинки можна робити більш широкими чи більш вузькими за допомогою лінійки і гострого ножа. Найкраще зырки виглядають, якщо наклеїти їх на синій фон.
Зірки з нерозрізаних соломинок з обох сторін будуть виглядати однаково гарно, і тому їх добре використовувати для підвісок на ялинці чи вікні.
Щоб підвісити зірку, використовують золотисту нитку, але підійде і нитка будь-якого іншого кольору. Залежно від величини зірки, соломинки розрізають на 2 або на 3 частини.
Восьмикутна солом’яна зірка
Чотири соломинки однакової довжини кладемо навхрест одна на одну. Тепер, притримуючи вказівним пальцем місце «перехрестя», переплітаємо їх ниткою таким чином, щоб спершу нитка проходила над соломинкою, що була покладена останньою, потім під попередньою, тоді знову над другою і т.д. Укінці на зворотньому боці зірки нитка зав’язується.
Можна також закріпити місце перетину шпилькою на будь-якій дерев’яній планці — руки вивільняються, і процес переплітання полегшується. А тепер у певних формах вирізаються вершини (мал. 2).
Шістнадцятикутна зірка
Вищезгаданим способом робимо дві восьмикутні зірки і накладаємо їх одна на одну. Знову переплітаємо їх ниткою. А тепер уже можемо відрізати попередню нитку в однієї із зірок. На попередньому малюнку видно нитку у обох зірках, а також іншу, зовнішню нитку. Натренована рука зможе зробити шістнадцятикутну зірку, переплітаючи її лише один раз.
Так само можна робити зірки з іще більшою кількістю кутів. Якщо перемежовувати то широкі, то вузькі, то пласкі, то круглі соломинки, зірки виходитимуть ще більш різноманітними.
Підвіска із солом’яних зірок
Ця підвіска складається з великої зірки Давида та дванадцяти 12-кутних зірок.
Для зірки Давида використовуємо 6 вологих цілих соломин. Три соломини розміщуємо одна на одній таким чином, щоб виник рівносторонній трикутник. Кути зв’язуємо ниткою. Із трьох інших соломин робимо такий самий трикутник.
Наклавши обидва трикутники один на другий, отримаємо зірку Давида. В точках перетину зв’язуємо соломини, і в чотирьох точках підвішуємо.
Дванадцятикутні зірки робимо із пласких цілих соломин. Ця підвіска може виникнути поступово протягом дванадцяти святих ночей, між Різдвом та Святом трьох царів. Починати слід із зірки Давида, на якій щодня буде з’являтися нова дванадцятикутна зірка.
Прозора зірка
Матеріал:
- «шовковий» папір або прозорий кольоровий папір чи кольорова калька;
- клей; стрічка, липка з обох боків;
- гострий ніж.
Принцип роботи:
Кожний промінь прозорої зірки виготовляється окремо, а потім із усіх цих окремих променів складається зірка.
При виборі кольору для зірки не слід забувати, що візерунок у ній виникає завдяки накладанню шарів прозорого паперу один на одний. Тому для більш складних зірок бажано вибирати не дуже темні кольори. Найкраще вибрати жовтий, помаранчевий, світло-зелений або рожевий.
Зірки краще створювати не дуже малими, адже в таком разі буде досить важко зробити точні складки. Заропоновані нами зірки у діаметрі становлять 20 см.
Важливою є також кількість паперу. При виготовленні променів зірки використовують аркуші у формі квадрата (напр., 7,5х7,5 см). Тут для формату зірки визначальною буде діагональ. Аркуш паперу 7,5х7,5 см має діагональ 10 см. Отже, діагональ є довшою за сторону квадрата приблизно на третину.
Щоб уникнути відходів, спочатку варто порахувати, скільки таких квадратів може вмістити ваш великий аркуш паперу. Важливо, щоб вони були однакового розміру. Тому великий аркуш спочатку згинаємо посередині, а потім розрізаємо гострим ножем по лінії згину. Ці дві половинки знову розрізаємо навпіл і т.д., аж доки не отримаємо бажаний формат. Аркуші треба загинати дуже точно, адже найменше відхилення буде помітним на готовій роботі.
Складки теж потрібно проводити дуже точно. Усі складені частини склеюються. Для цього слід використовувати прозорий клейстер для шпалер або клей-олівець. Клею не повинно бути забагато. Наприкінці зірка прикріплюється до шибки вікна за допомогою зовсім маленьких шматочків клейкої стрічки. Закріплювати зірку слід у тих точках, де вона найменш прозора.
Проста восьмикутна зірка
Матеріал: 8 квадратів 7,5 х 7,5 см.
Принцип роботи:
У зірок із паперу квадратної форми центральний згин проходить по діагоналі. Далі порядок дій такий:
- Аркуші згинають 1 раз по діагоналі, так що вершини В і С рівно накладаються одна на одну, потім розгортають лист знову.
- Тепер вершини А, В і С згинаємо навпіл до лінії діагоналі і в такому положенні закріплюємо клеєм.
- Коли всі 8 аркушів будуть складені, обережно склеюємо з них зірку: незагнуті нижні частини перших променів склеюються по лінії діагоналі з наступною вершиною і т.д., поки усі промені не будуть між собою склеєні.
Десятикутна зірка
У десятикутної зірки промені ще далі заходять один за одного. Завдяки цьому в серці зірки виникає мотив проміння.
Восьмикутна зірка
Вищеописана восьмикутна зірка складається дуже легко. Внесемо тепер зовсім маленьку зміну, і весь візерунок зірки стане іншим. Наприклад, після 2-го кроку зробимо ще одну додаткову складку. Для цього обидва кути з вершинами В і С розгортаємо і робимо ще одну складку. Потім вони знову загортаються всередину і заклеюються. Зірку склеюємо.
Коли стане зрозумілим основний принцип виготовлення «прозорих» зірок, додайте до роботи трішки фантазії та сміливості експериментувати, і ваші зірки будуть просто неповторними!
Цей даруночок для вас запакували і срібною ниточкою перевязували Тетяна Райдужна, Ярослава Музиченко і Томас Бергер,автор книги «Weihnachten»(1990, Штуттгарт)
Щасливого вам Різдва!
майстер-класи
На небі ясна зірка засіяла
Майстер-клас