Шановні люди! Усі ми за ці дні бачили, чули та читали багато новин про війну в Україні. Ми ставили перед собою питання – чому це відбулося? Багато вчених і політиків пояснюють це тим, що НАТО перемістило свій кордон занадто далеко на схід. І ми чули, що ні в якому разі нам не можна розривати відносини з Російською Федерацією, тому що ми залежимо від російського газу, і це може поставити під загрозу нашу економіку і наше процвітання. І це правда, це вагомі аргументи. Так само думає і Володимир Путін. Холодний раціональний мислитель. Для нього світ як шахова дошка, де він заздалегідь продумує свої ходи і приймає так звані розумні рішення. І, отже ми теж повинні так думати та діяти, щоб не заважати йому в його цілях.

Патологічний деспот ризикує всім, щоб досягти своєї мети. Він воює з США та НАТО. В Грузії, в Сирії, а тепер і в Україні. Джо Байден говорив про те, що Росія мала напасти на Україну вже 16 лютого. Ніхто не міг навіть уявити собі цього. Я точно ні. Навіть президент України Володимир Зеленський не міг у це повірити. У ці дні я займалася його біографією. Він актор, сатирик, комік, митець. За кілька днів він набув людської величі. Він не холодний, раціоналістичний гравець у шахи, який думає лише про свої політичні ходи. За кілька днів він виголосив багато промов. Його хвилюють такі категорії, як людяність, добро і зло, світло і темрява. Він каже, що життя переможе смерть. Він дає людям мужність боротися за свою країну і за демократію. Так, Путін воює з НАТО. Але насправді російські солдати б’ються зі своїми братами.

Два роки тому я разом зі своїми студентами-мистецтвознавцями розробила перфоменс, присвячений пам’яті дітей-інвалідів, вбитих  у нацистську епоху. Мене надихнув біблійний мотив братовбивства. Каїн вбиває свого брата Авеля, тому що ревнує його. Два брати приносять жертву Богу. Жертвоприношення Авеля прийнято. Бог питає: де твій брат, Каїне? Каїн відповідає на це запитання: Чи я сторож брата свого? Хільде Домін написала вірш під назвою «Авель вставай». Під час війни Хільде Домін, яка була єврейкою, втекла з нацистської Німеччини до Аргентини. У перфоменсі я використала лише невелику частину вірша. Тут я б хотіла привести весь вірш.

 
Авель вставай
це має відтворитися знову
щодня це має відтворюватися знову
щодня має бути відповідь перед нами
відповідь же має могти бути
якщо ти не встанеш, Авель
як має тоді відповідь
ця єдино важлива відповідь
коли-небудь змінитися
ми можемо закрити всі церкви
і скасувати всі книги законів
всіма мовами світу
якщо ти просто встанеш
і повернеш усе назад
першу неправдиву відповідь
на єдине питання
від якого залежить усе
вставай
щоб Каїн сказав
щоб він міг це сказати
Я твій сторож
брате
як же мені не бути твоїм сторожем
Вставай щодня
щоб ми могли мати це перед собою
оце “Так”, я тут
я
твій брат
Щоб діти Авеля
не боялися більше
бо Каїн не стане Каїном
Я пишу це
Я дитя Авеля
і  зі страхом щодня
чекаю на відповідь
повітря в легенях стає менше
поки чекаю на відповідь
Авель вставай
щоб між нами все почалося по-іншому
Вогні, що горять
вогонь, що горить на землі
має бути вогнем Авеля
І у хвості ракет
мають бути вогні Авеля

А тепер дещо особисте… Я народилася в Україні на Чорному морі, у маленькому містечку Очаків. Там я провела перші сім років свого життя, своє дитинство. Там живе багато людей, які, як і моя родина, розмовляють російською мовою. А тепер вони борються разом з українцями за свою землю, за Україну. Це братовбивча війна. Але це війна за демократію. А отже за нас всіх.

 

 

Штутгарт, 09.03.2022

Ольга Шифер