Невтішним фактом сьогодення є те, що у високорозвинутих індустріальних країнах усе збільшується частка хворих на алергію, астму, нейродерміт, особливо серед дітей. Сьогодні ці захворювання спостерігаються у кожної третьої дитини.

Вивченню цієї проблеми присвячено новий науковий проект Комісії Євросоюзу, основна увага якого приділяється дослідженню «генома здоров’я» людини. Однією з частин проекту є програма «Parsifal» (Prevention of Allergy-Risk Factors for Sensitisation in children related to Farming and Anthroposophic Lifestyle). Поштовхом до створення програми стали опубліковані шведськими медиками у міжнародному медичному журналі «The Lancet» (травень 1999р.) результати порівняльного дослідження частоти алергічних захворювань дітей у сім’ях з традиційним укладом життя та в антропософських сім’ях. Згідно з цими даними рівень захворювань у останньої категорії досліджуваних є нижчим на 38%. Програма «Parsifal» спрямована на медичне обстеження 6000 дітей віком 6-12 років, що навчаються у традиційних та вальдорфських школах п’яти країн Європи: Австрії, Голландії, Швейцарії, Швеції та Німеччини. Основою отримання даних буде розгорнута анкета, аналізи крові, дослідження функціонування легень та органів травлення, а також вимір забрудненості довкілля кожного з досліджуваних. Анкета, в розробці якої брав участь і антропософський лікар, покликана з’ясувати ситуацію зі станом здоров’я досліджуваної дитини та її родичів, а також описати умови життя в сім’ї. Для дітей з антропософських сімей анкета вміщує ряд додаткових запитань, пов’язаних з тим, що не всі учні вальдорфських шкіл є дітьми з антропософських родин.

«Parsifal» має за мету ідентифікувати фактори ризику щодо алергічних захворювань, щоб це допомогло надалі боротися з їх поширенням.

На відміну від вищезгаданого швецького дослідження програма «Parsifal» спочатку була орієнтованою і на генетичний аналіз крові, що мав би визначити вплив генетичного фактору на схильність до алергічних захворювань. Проте з етичних міркувань (адже не можна мати гарантії того, що показники не будуть використані в інших цілях), а також через велику вартість такого дослідження автори програми відмовилися від початкового задуму включити до програми генетичний аналіз.

 

За матеріалами
німецького журналу
«Erziehungskunst»