Ще не так давно колискова була першою піснею в житті дитини, яка лунала з маминих вуст. А її монотонна, одноманітна, ритмічна і проста мелодія вважалася найкращим заспокійливим і снодійним засобом. Зараз не кожна дитина перед сном може насолоджуватися співом маминих колисанок, та ми щодня даруємо їх нашим діткам в садочку.

Все потребує часу. Так само і на заколисування дитини потрібен час, тож починаємо співати колискову у звичній, притаманній кожному, гучності голосу. Залежно від довжини тексту самої колискової (коротка – довга), проспівуємо її 3 – 4 рази від початку до кінця, починаючи кожного разу все тихіше і тихіше. Завершуємо заколисування наспівуванням мелодії на звук м-м-м, сповільнюючи її темп і зменшуючи динаміку звучання до повної тиші.

Голос маленької дитини є м‘яким і високим, що відповідає її віку, саме тому для них ми намагаємося співати настільки високо, наскільки це можливо. Співати колискові краще з посмішкою на вустах, тоді голос набуває лагіднішого тембру і кращого звучання.

Наспівуючи колискову, ми своїм голосом огортаємо дитину, немов би вкриваючи її м’якою ковдрою, і, гойдаючи на легких та ніжних хвилях мелодії, проводимо річкою сну до янгольських світів.

Вищевикладені методичні рекомендації варто розглядати як один із можливих варіантів організації виховного процесу щодо підготовки дітей до сну і їх заколисування.

 

Колискові до епох

За шість років виховательської роботи мною були підібрані колискові до кожної епохи, частина яких є спадком Наталі Орлової, за що я їй щиро вдячна. Зі зміною епохи до нас приходить і нова колискова. Вона не завжди відповідає її змісту, а скоріше може наближено, в деяких символах чи явищах природи торкатися її суті. Багато колискових є народним надбанням, яке ми використовуємо в роботі. Вони є досить відомими для широкого загалу. А є й ті, мелодії до яких написані самостійно, бо трапився вірш, який запав у душу і вже відчуваєш, як він може зазвучати колисковою.

Зазвичай, ритм вірша сам підказує як його можна розспівати і тоді народжується народний варіант виконання колискової, або ж пентатонічний. А іноді до готового тексту колискової можна використовувати мелодії споконвічних, традиційних народних колискових. Знову ж таки ритм колискової сам підкаже, як її краще розспівати. Це найпростіший, універсальний варіант, який допоможе будь-кому подолати бар’єр невпевненості у власних творчих силах, розширити репертуар колискових і надихнутися самим процесом.

Не зважаючи на те, що колискові подані за епохами, я наголошую на тому, що їх можна рухати і переставляти за власним відчуттям і баченням. І ці 16 колискових варто розглядати як 16 можливостей заспівати дітям колискову. Тож співайте на здоров’я!

 

Колискові:

  1. Епоха «Урожаю» – «Коте, коте сіренький» укр. народна колискова.
  2. Епоха «Мужності» – «Колискова» слова І.Калинець, муз. Т.Удод.
  3. Епоха «Ліхтариків» – «Ой ходить сон коло вікон» укр. народна колискова.
  4. Епоха «Очікування Різдва» – «Сонця шляхом».
  5. Епоха «Щедрівок» – «В глибокій долині» українська народна колядка; «Ми хочемо пісню співати».
  6. Епоха «Королів» – «Спи, Ісусе, спи» українська народна колядка.
  7. Епоха «Зими» – «Янголятко» слова Лесі Медик-Яремчук, муз. Т.Удод.
  8. Епоха «Професій» – «Ой ну коте-рябку» українська народна колискова.
  9. Епоха «Пасхальна» – «Ой, летіла сива пава» українська народна пісня.
  10. Епоха «Матусь» – «Розмова про Сонце».
  11. Епоха «Кульбабок» – «Ой спи дитя, колишу тя» українська народна колискова.
  12. Епоха «Птахів» – «Ой ходила лебедиха» українська народна; «Налетіли гулі» українська народна колискова;
  13. «Літня» Епоха – «Ой ну, коте, коточок» українська народна колискова; «Ой щоб спало, щастя знало» українська народна колискова.

 

Вплив колискової на виховання дитини

Чарівна дія колискової пісні

Батьки знають, як буває іноді непросто вкласти малюка спати. Але нічого тут винаходити не треба, споконвіку відоме універсальне «снодійне» для дітей і дорослих – колискові пісні.  Наші пращури не дарма вважали, що виховання дитини бере свій початок від колискових, і надавали цим пісням чудодійне значення. Здавна в пісні мати просила дати сили її маляті для сну і зростання, щоб воно було здорове і щасливе. Кожному немовляті належала своя колискова – її відразу після народження складала мати. Потім ця пісня все життя залишалася його благословенням. Колискова і сьогодні є першим музичним враженням дитини. Можна сміливо сказати, що колискові пісні є універсальним терапевтичним засобом. Починати спів колискових малюкові потрібно ще в період вагітності. Доведено, що дитина в утробі матері  сприймає мову, музику, інтонації голосу.

Новонароджений, слухаючи пісеньки, що співала мати, впізнає їх і заспокоюється, скоріше починає реагувати на мамин голос і видавати у відповідь мелодійні звуки.

Спів колискової допомагає дитині скоріше заснути, бо мелодії в піснях однакові, найчастіше монотонні. При цьому дитині неважливо, який у мами музичний слух, чи достатньо гарний голос. Дитина реагує на тембр голосу, м’якість виконання, ліричне звучання.

Крок до розвитку мовлення

Через спів дитина отримує перші «уроки» розвитку мовлення. У відповідь мамі вона починає «гулити», розвиваючи свою гортань –  головний інструмент нашої мовної діяльності. Звикаючи до повторюваних інтонацій пісні, дитина вчиться відчувати різницю між окремими словами, що допомагає їй краще і швидше оволодіти мовою, робити для себе зрозумілим її зміст. Колискові пісні складаються практично з іменників і дієслів, в текстах пісень знаходить відображення лише те, що маля в змозі реально сприймати: предмети і рух. Харктерним для колискових є різні повторення, в яких фігурують звукові поєднання, склади, окремі слова та їх ланцюжки – за рахунок цього збагачується словниковий запас дитини. Однак колискові потрібні не лише немовлятам, а й старшим дітям. Вони дозволяють засвоїти ази граматичного ладу мовлення, допомагають утворювати спільнокореневі слова (наприклад «кіт», «коточок», «коток», «котик», «котя»).

У старшому дошкільному віці важливим завданням стає вироблення дикції. Відомий факт, що у дитини в цьому віці ще недостатньо координовані органи мовленевого апарату. Багато хто з дітей відрізняється зайвою квапливістю мови, нечітким вимовлянням слів, «ковтанням» закінчень або  занадто сповільненою манерою вимови слів. Колискові лаконічні та чіткі по формі, вони ритмічні, тому повторюючи їх діти долають ці недоліки вимови. Головний вплив колискових –  розвиток гнучкості та рухливості мовленєвого апарату дитини, формування правильної вимови звуків, освоєння інтонаційних багатств і різного темпу мови.

Також варто відмітити роль колискових в контексті розвитку мислення дитини. Від того, які пісні співала їй мама (і чи співала взагалі), залежать характер маленької людини, її фізичне здоров’я, ступінь психологічної стійкості. У колискових піснях завжди затверджуються як найвища цінність дитина та її місце в сім’ї. Для повноцінного розвитку малятку важливо знати, що воно бажане і кохане, його мама – найрідніша, а дім – теплий і затишний.

Колисковою піснею мама вибудовує навколишній світ дитини, протиставляючи всім небезпекам зовнішнього світу теплоту і захищеність дому. Ніжність, ласку, сердечність, спокій несуть ці пісні, вони знімають зайву тривогу, збудження. Діти, які мають схильність до психічних розладів чи проявів егоїзму, як правило зростали, не знаючи колискових.

Шум змінює свідомість

Фахівці вважають дуже небезпечною тенденцію привчати дітей до перебування в постійному шумі: чи це ввімкнутий телевізор, комп’ютер, чи просто гучна мова. Твердження, що дитина «чудово» засинає під звуки музики, частково можуть відповідати дійсності. Тільки малюк не засинає – він впадає в стан зміненої свідомості, кажучи молодіжним сленгом, «відключається».

Справа в тому, що при дуже гучних звуках відбувається помітне гальмування діяльності кори головного мозку і розгальмовування підкіркових центрів. Те саме, що і під час сп’яніння. Найлегше, чого можна домогтися, замінивши колискові пісні телевізором, чи будь-яким аудіотехнічним пристроєм – це розвинути в малюка синдром дефіциту уваги (СДУ). В даний час, за оцінками психіатрів, від цієї психопатології страждає приблизно 15-20% сучасних дітей. Вона виражається в нездатності зосередитися. Діти, що страждають на СДУ, не мають можливості нормально вчитися, вони страждають від проблем у відносинах з навколишнім середовищем. Важче гратися з дитиною, яка не хоче чекати своєї черги в грі, вириває іграшки в інших, ламає їх.

Дорослим з СДУ часто притаманні маніакально-депресивні розлади, відзначається схильність до насильства, зловживання алкоголем і наркотиками.

Синдром дефіциту уваги, на щастя, піддається корекції. А ось первинна алекситимія – нездатність висловлювати свої почуття словами – корекції практично не піддається. Є підстави вважати, що емоційний розвиток людини знаходиться в прямій залежності від моделі відносин «мама-дитина» в період раннього дитинства. Відсутність тепла і контакту між мамою і малюком може мати негативний наслідок. Проведені дослідження показують, що 5-23% населення Землі мають ті чи інші алекситимічні риси, причому чоловіки страждають у 7-8 разів частіше, ніж жінки. Ці люди багатослівно описують свої фізичні відчуття (на прикладах, порівняннях), однак вони не можуть чітко їх сформулювати. Їх міжособистісні зв’язки, як правило, збіднені, їм властива неприродність в позі, рухах, бідність міміки.

 

Лікувальний ефект колискових пісень

Фахівці рекомендують співати дітям колискових пісень: при порушенні функцій головного мозку, брадикардії (зменшення частоти серцевих скорочень), порушеннях дихального ритму і моторики. Вони виявляються ефективним профілактичним засобом при мовних і рухових розладах, таких як моторні стереотипи, заїкання, порушення координації, тики.

Одноманітний, монотонний спів допомагає дитині заспокоїтися і швидше заснути. І тут неважлива наявність у мами музичного слуху і вокальних даних, головне в цій справі – ліричне звучання, м’яке, душевне виконання і любов, які вкладаються в кожне слово, звернене до дитини.

Коли вагітна жінка співає колискові своєму немовляті – це сприяє поліпшенню її психічного стану, у неї зменшуються прояви токсикозу, полегшується перебіг вагітності. Під час співу, відбувається сповільнення ритмів серцевих скорочень, тиск приходить в норму, до дитини надходить більша кількість кисню. Відбувається гармонізація її серцебиття, а разом з коливаннями навколоплідних вод дитина отримує ніжний масаж тільця. У подальшому в мам поліпшується лактація, йде становлення більш близьких відносин з дітьми; недоношені немовлята швидше набираються сил.

Тож співайте своїм дітям колискові! Це допоможе їм вирости врівноваженими і доброзичливими людьми. Колискова – це магія. Через цю ніжну пісню дитині можемо передати найсильніші емоції і почуття – ласку, любов, турботу. Вони народжуються в душах тих, хто співає і тих, хто слухає, а це об’єднує, зміцнює, надихає.