Своїм досвідом участі в міжнародних конференціях вальдорфських батьків з нами поділився Роман Чернявський, представник батьківської спільноти школи «Софія», адміністратор школи.

Романе, розкажіть, будь ласка, чому ви вирішили витрачати особисті кошти, час та їхати до Болоньї на конференцію?

По-перше, коли я дізнався, що вона проходитиме у Болоньї, це дуже відгукнулося всередині мене. В дитинстві я відвідував Італію по програмі обміну, навіть пам’ятаю дещо із щоденної побутової мови. А зараз у мене є дуже великий інтерес до цієї країни – її культури загалом, архітектури, машин. А також – це можливість продуктивно помріяти, подивитися, як можна облаштовувати територію, оформлювати простір, і уявити, візуалізувати, якою може стати наша школа через 10-15 років.

По-друге, це буде вже моя третя конференція вальдорфських батьків. З мого досвіду участь батьків у таких заходах дає певний імпульс для життя школи. От, наприклад, в 2016 році після весняної конференції в Угорщині ми змогли вже восени організувати обмін учнями із вальдорфською школою з міста Немешвамош. А після нашої поїздки на конференцію в Латвію, в Адажі (пригород Риги), ми домовились про участь наших вчителів у курсі з підвищення кваліфікації для вчителів середньої  школи. Тоді до Латвії поїхали троє вчителів.

Зараз, звісно, іще рано казати напевне, але ми теж сподіваємося на можливість налагодження співпраці.

Також це дуже цікава можливість обміну досвідом. Ще на конференції в Угорщині я познайомився з батьком та керуючим школою у Франкфурті-на-Одері Торстеном Цибелем. А коли в Латвії я став розпитувати про конкретний досвід адміністрування вальдорфської школи – наша школа як раз шукала кандидатуру на цю посаду, – то запитав, хто міг би зарадити. Мені сказали: «Так от, Торстен Цибель має великий досвід. Ти ж знайомий з ним?» З Торстеном ми домовилися швидко: «Житлом ми тебе забезпечимо, а дорога та харчування – твої». І так, діставшись автостопом до Німеччини, впродовж двох тижнів я зміг вивчати досвід наших європейських друзів.

У нас також є плани розвивати вальдорфський батьківський рух в Україні. Ми вже обговорювали можливість створити таку асоціацію. Марті Домокош, координатор ЕНСВаП, говорила про певні можливості підтримки такої ініціативи.

Зараз потрібні представники батьківського активу із різних ініціатив. Є плани та пропозиція підсилити Асоціацію вальдорфських ініциатив в Україні  представниками батьківських рад з вальдорфських шкіл України (які є повноцінними членами Асоціації та носять ім’я «Вальдорф»).

Тож – долучайтеся!

Найближча конференція відбудеться 13–15 квітня 2018 року.