У міру того, як спільнота стає більш відкритою, багато що змінилося з погляду того, як ставляться до транс-людей і, зокрема, як поважають їхні права на самовизначення. Дедалі частіше виходять люди різного віку, які не відчувають, що вони належать до тіла зі статтю, яку їм присвоїли під час народження (“трансґендер” або “гендерна плинність”), виходять назовні. Ймовірно, це пов’язано з поліпшенням обізнаності громадськості та доступу до інформації, а не з фактичним збільшенням кількості випадків. Нам потрібно зробити цю тему зрозумілою для тих, хто не схильний до її впливу, і навчитися поводитися з нею шанобливо.

По-перше, “відмінності у статевому розвитку” відносяться до широкого спектра характеристик на різних рівнях: хромосомні, гонадальні та фенотипічні варіанти статі. Ці діагнози, узагальнені в розділі “відмінності (розлади) статевого розвитку” (DSD), є рідкісними вродженими порушеннями, на які припадає менше ніж 5 із 10 0001. Як і трансґендерні люди, люди з цими станами значно погіршуються в якості свого життя доти, доки не буде досягнуто відповідного розуміння, діагностики та лікування.

Психологічні характеристики гендерної ідентичності мають бути чітко відмінні від DSD. Тут самосприйнята ідентичність є невідповідністю з біологічно визначеним гендерним призначенням. Постраждалі часто довгий час не говорять про свою ґендерну ідентичність через страх бути виключеним, стигматизованим або брак знань. До речі, людина будь-якої гендерної ідентичності (а також із DSD) може мати низку сексуальних орієнтацій (гетеросексуальна, бісексуальна, гомосексуальна).

Гендерна приналежність часто відчувається дітьми в ранньому віці; батьки також помічають “відмінність” у дошкільному віці, але часто не до раннього статевого дозрівання для цього знаходять слова. Соціальна структура батьків, групи однолітків, друзів і партнерів, школи та культурного/релігійного походження може тимчасово впливати на самоідентифікуючу поведінку дітей та молоді, але не на їхню гендерну ідентичність у довгостроковій перспективі. 2,6-4% хлопчиків і 5-8,3% дівчаток тимчасово поводяться як протилежна стать, і близько 1% хлопчиків і 2,5% дівчаток тимчасово хотіли б належати до протилежної статі2. Наявні цифри навряд чи достовірні й дуже неточні. У моїй доволі великій трансгендерній клініці останніми роками я бачив значно більше транс-чоловіків (дівчат, які почуваються хлопчиками), аніж транс-жінок (хлопчиків, які почуваються дівчатками). Почуття приналежності до іншої статі часто може бути зрозуміле і підтверджене батьками при першій згадці. У деяких випадках неможливо оцінити це негайно, тому бажано почекати і подивитися. Вирішальне питання для початку гормональної терапії: наскільки добре відчувається перебуваючи не в тому тілі?

Етапи розвитку ґендерної ідентичності

Сьогодні ми виходимо з припущення, що гендерна ідентичність дитини формується у віці від трьох до п’яти років, але що вона все ще може змінюватися в ході подальшого розвитку. У віці від 12 до 16 років остаточна особистість і сексуальна орієнтація дитини зазвичай визначаються, якщо тільки людина не стикалася з перешкодами через соціальну та соціальну мораль. Є дві проблемні області, коли хтось сприймає себе інакше, ніж та стать, яку йому присвоїли під час народження: по-перше, нестерпне, суб’єктивне відчуття перебування в неправильному тілі, і, по-друге, болюча відсутність розуміння з боку опікунів. Суб’єктивне навантаження зазвичай поліпшується, щойно починається гормональне лікування. Залежно від віку та стадії розвитку, гормональний блокатор спочатку вводять у консультації з постраждалими, а потім міжстатевий гормон на другому етапі.

Гормональна терапія до або на початку статевого дозрівання запобігає розвитку зовнішніх (небажаних) статевих ознак; пізніше лікування складніше. Операція зі зміни статі також може бути можливим третім кроком.

Важливо чітко і ретельно проінформувати себе про хірургічні методи і досвідчені клініки, оскільки результат має бути задовільним для життя. Діагностика, що передує лікуванню, враховує самооцінку, поведінкові спостереження соціального середовища та поглиблену ендокринологічну діагностику дітей із визначенням статевих гормонів і хромосом. Останнє слугує для виключення соматичних порушень статевого розвитку та оцінки ризиків гормональної терапії. Сім’я ретельно поінформована про поточний стан досліджень і лікування та підтримується у вирішенні невизначеностей, що стосуються розвитку гендерної ідентичності. Терапевтичним заходам має передувати психотерапевтична спільна оцінка; хірургічні втручання вимагають медичних звітів і згоди компаній медичного страхування. Вказівка визначається одностайним рішенням команди разом із сім’єю. Відкрите терапевтичне обговорення спрямоване на досягнення необхідної діагностичної впевненості та слугує для виключення можливих диференціальних діагнозів, психозів та інших психіатричних діагнозів, що мають значення та впливають на рішення про лікування. Деякі постраждалі люди вирішують жити з іншою статтю або у своєму фізичному тілі до кінця свого життя і терпіти розбіжність. Самовизначення власної ідентичності дає їм змогу самостійно вирішувати, що здається доречним.

У Німеччині новий Закон про самовизначення (Selbstbestimmungsgesetz), чинний з листопада 2024 року, дає змогу людям вільно визначати свою ґендерну ідентичність, навіть у підлітковому віці3. Суд у сімейних справах відповідає за зміну цивільного становища та імені. Пізня діагностика або роз’яснення у випадку гендерного розвитку, особливо здається, є фактором психологічного стресу для постраждалих, оскільки амбівалентність і відсутність автентичності ускладнюють життя. Люди мають право відрізнятися від інших. Ось чому сьогодні суспільна мета може полягати в тому, щоб вирости від двійкового до небінарного суспільства з гендерною різноманітністю. У суспільстві загалом зустрічі з транс-людьми характеризуються амбівалентною цікавістю та суперечливим ставленням. Трансгендерні люди стикаються з традиційними обмеженнями та моральними й ідеологічними перешкодами, які перешкоджають вільному розкриттю особистості. Припущення про те, що це психологічна дисфункція – з точки зору бінарної статі – існують у багатьох країнах.

У Рудольфа Штайнера були прогресивні ідеї для свого часу. В антропософському погляді на людину з фізичними, ефірними, астральними тілами та свідомістю “я” він вважав двійковий погляд із протилежними статями недостатнім; натомість слід говорити про чоловічі та жіночі характеристики4. Штайнер стверджує, що стать і її еволюція нерозривно пов’язані з духовним прогресом людства. Спочатку гермафродит, розвиток статей допомагав людям сформувати свою індивідуальність, даючи їм змогу сприймати себе та іншого. Сьогодні, коли ми відходимо від бінарних рамок ґендеру, ми розглядаємо людську стать на континуумі та рухаємося до більшої індивідуальної свободи й розуміння універсального людського досвіду, що не визначається статтю5.

Ескіз: Фабіан Рошка

Соціальні аспекти розвитку ґендерної ідентичності

Діти та підлітки, які вперше відвідують ендокринолога або психолога з питаннями про гендерну ідентичність, часто відчувають стресовий соціальний досвід. Завдяки можливостям, пропонованим засобами масової інформації, вони змогли дізнатися більше про тему і навіть зв’язатися з іншими постраждалими людьми. У своєму повсякденному житті їм доводиться вирішувати основні питання, такі як, чи буде гендерно-нейтральний туалет у школах простою, але дуже корисною підтримкою. Молодим людям, які розвиваються, цікаво знайти час, щоб поговорити про це зі своїми батьками, друзями та вчителями.

Це легше і з більшою ймовірністю вдасться, коли менше тиску з боку навколишнього середовища або коли є інші люди з такою самою орієнтацією. Припущення про те, що деякі люди приймають це рішення через увагу, яку вони отримують, практично неможливо перевірити. Тільки 1-2% гендерних перерозкладів скасовуються в наступні роки.6

Для постраждалих суперечність між їхнім власним досвідом свого тіла, зовнішнім образом і бажанням бути самими собою залишається довічним процесом розкриття своєї ідентичності. На цьому делікатному етапі молоді люди потребують чутливої, уважної підтримки та прийняття своєї гендерної ідентичності, щоб підготувати їх до життя здорових, унікальних людей. Сюди входять професійні опікуни, які використовують гендерно-чутливу мову. Запланований новий посібник S3 з гендерної дисфорії для дітей та підлітків, який, як очікується, буде завершено 2024 року, пов’язаний зі зрушенням парадигми в сенсі дестигматизації постраждалих.7 Концепції “гендерної невідповідності” та “гендерної дисфорії” більше не розуміються як психічне захворювання, але гендерна дисфорія зберігає клінічне значення як суб’єктивний стан. Сьогодні це вже фіксований стандарт у спеціалізованих професійних колах. Раніше необхідний “кадневний тест” і рік психотерапії більше не потрібні.

У багатьох країнах психопатологізація цього явища поступається дорогою депатологізації протягом багатьох років. Це полегшує постраждалим побачити, що зовнішнє та внутрішнє сприйняття дедалі більше збігається з процесом їхнього розвитку. Метою трансформаційного лікування є стійке психологічне та соматичне здоров’я. Це потребує дестигматизації в суспільстві. Батькам важливо розуміти, що вони не можуть змінити почуття своєї дитини, тому що вони вже формуються в перші роки життя. Ризик для них полягає в тому, що вони можуть втратити зв’язок зі своєю дитиною. Підхід до лікування, що базується на настановах, сьогодні такий: 

  • Скажи, яким ти хочеш бути;
  • Будь таким;
  • І яка допомога тобі для цього потрібна?

Дьорте Гільгард ,
педіатр, дитячий ендокринолог і діабетолог у своїй клініці у Віттені, яка працює з 2018 року. До цього вона протягом 20 років працювала старшим лікарем у дитячій клініці при муніципальній лікарні Хердеке. Понад 30 років вона приділяє особливу увагу подальшому розвитку дитячої діабетології та ендокринології на основі антропософського погляду на людину та аспекти розвитку дітей і підлітків.

 

  1. U. Thyen, K. Lanz, P. M. Holterhus, O. Hiort, “Epidemiology and Initial Management ofAmbiguous Genitalia at Birth in Germany,”
    Hormone Research in Paediatrics 66, no. 4(2006): 195–203, doi: 10.1159/000094782.
    2. K. J. Zucker, R. Green, S. Coates, B. Zuger, et al, “Sibling Sex Ratio of Boys withGender Identity Disorder,” Journal of Child Psychology and Psychiatry 38, no. 5 (Jul.1997): 543–51, doi: 10.1111/j.1469-7610.1997.tb01541.x; F. C. Verhulst, J. van derEnde, “Factors Associated with Child Mental Health Service Use in the Community,”Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry 36, no. 7 (Jul.1997):901–09, doi: 10.1097/00004583-199707000-00011.
    3. “Gesetz über die Selbstbestimmung in Bezug auf den Geschlechtseintrag und zurÄnderung weiterer Vorschriften”
    [Act on Self-Determination with Regard to GenderEntry and Amending other Provisions] Deutscher Bundestag: Dokumentations- undInformationssystem für Parlamentsmaterialien [German Parliament: Documentationand Information System for Parliamentary Materials] 4. Cf. Rudolf Steiner, Cosmic Memory: The Story of Atlantis, Lemuria, and the Division ofthe Sexes, CW 11 (Great Barrington, MA: SteinerBooks, 1987), Ch. 6, “The Division ofthe Sexes.
    5. Jack Palmer, “Understanding and Educating Transgender Youth in the Waldorf School,” Waldorf Resources (Jan. 13, 2020).
    6. Bernd Meyenburg, Geschlechtsdysphorie im Kindes und Jugendalter [GenderDysphoria in Childhood and Adolescence] (Stuttgart: Kohlhammer, 2020). 
    7. Arbeitsgemeinschaft der wissenschaftlich-medizinischen Fachgesellschaften (AWMF)[Association of the Scientific Medical Societies in Germany],
    S2k-LeitlinieGeschlechtsinkongruenz und Geschlechtsdysphorie im Kindes- und Jugendalter:Diagnostik und Behandlung [S2k Guideline for Gender Incongruence and GenderDysphoria in Childhood and Adolescence: Diagnosis and Treatment], register number028-014 (submitted Dec. 16, 2023, review not yet completed).