Ми одержимі пошуком і виготовленням нових страв
і напоїв із кращим смаком – плануємо маршрути подорожей,
викидаємо гроші на дегустації, купуємо екзотичні інгредієнти,
жадаємо найсвіжіших продуктів, проте ми нічого не робимо для того, аби краще смакувати.
(«Схиблені на вині», Б’янка Босхер)
Відчуття смаку – це відчуття, в якому найбільше людина діє, «воліє», в порівнянні з іншими «середніми» відчуттями: здатність сприймати запахи, зір, відчуття тепла. Як мінімум, необхідно простягнути руку, щось взяти, відкрити рота і покласти в нього це щось. Не кажучи вже про вирощування, похід до магазина чи хоча б до холодильника… А ще цікаво, що тут найбільш явно можна відстежити, як щось із зовнішнього світу потрапляє до рота, тобто в інший світ – тіло людини – і далі дещо відбувається. Зовсім інакше, ніж із запахом, який проникає в нас, без попередження і нашого бажання; і не так, як звук, який іноді нас оглушає попри наше НЕбажання; по-іншому, ніж з кольоровими плямами, лініями, формами, які виникають перед нашими очима, щойно ми їх розплющимо, навіть ще не сфокусувавшись. Людина зустрічається з предметом, знайомиться з ним на смак тоді, коли до цього готова, бажає і робить крок назустріч для того, щоб скуштувати.
Ще одна особливість: як і у спілкуванні з іншою людиною, навіть мовчки, кожен привносить щось своє. Для того, щоб відчути смак, властивість предмету, потрібно додати частинку свого, свою субстанцію – слину, інакше смаку не відчути. Через смак об’єкт (дуже неапетитно звучить, але це не завжди їжа, за умови, що людина допитлива й активно пізнає світ, особливо в дитинстві. Хто не куштував листочка, піску чи гальки, скла?). Те, що людина скуштувала, в тому числі і через смак, впливає на фізичний стан і через емоції, почуття – на внутрішній душевний світ.
Відчувши смак, людина наповнюється враженнями, відкриттями і при здоровому фізичному і душевному стані, «у відповідь» щось створює, робить для світу своє. За умови, що людина їсть, а не півсвідомо на ходу поглинає їжу. Тут велика небезпека стати заручником культу їжі. Смакування – це як похід до театру чи прогулянка ботанічним садом, розглядання справжнього живопису, хоча процес і більш доступний, буденний, потребує від нас менше зусиль.
Як на мене, прянощі – ідеальна можливість для людини самоспостерігати зустріч своєї індивідуальності із зовнішнім світом через смак. Ідеальний привід для експерименту й пізнання. По-перше, найчастіше спеції максимально сухі. На відміну від лимону і міцного чаю, шоколаду і банану, подрібненої повареної солі, спеції треба дуже добре зволожити у роті, щоб з’явився смак. По-друге, у світі спецій можна знайти усі чотири смаки, хоча і з безліччю різноманітних ароматів. Тут вже моїх знань замало. Втім, навколо є достатньо шанувальників, фанатів і дослідників прянощів. І мені пощастило: один з них зустрівся мені на життєвому шляху. Завдяки йому я пірнула глибше у вирій смаків, світ спецій. От один з безліч варіантів для знайомства з чотирма смаками: кислий – сумах; гіркий – какао; солоний – гімалайська або інша крупна чиста сіль, солодкий – аніс, корінь солодки. Дуже хочеться додати ще гострий, бо тут багато варіантів – різні перці. Його іноді відокремлюють у п’ятий смак, але за тим, де ми його відчуваємо і як він на нас впливає, віднесемо його до гіркого.
Якщо ви далі зануритесь у Світ смаків, Царство прянощів, насолодившись, наприклад, анісом, то на вас чекає наступне відкриття в цих джунглях – суміші. Їхнє призначення – збагатити, наповнити відтінками нашу щоденну їжу, підкреслити, проявити смак продуктів. Але суміші бувають настільки багаті самі собою, що з кожною варто знайомитись окремо. Коли ми відкриваємо банку із сумішшю, то спочатку сприймаємо просто сильний запах, далі- шлейф, потім починаємо вирізняти легкі, більш тонкі відтінки, і тільки згодом куштуємо – ось тоді розкриваються смаки… В сумішах часто зустрічаються два-три смаки і до десятка переплетінь ароматів. Варіантів поєднання смаків ніби не дуже багато, в основі усього чотири, ну, п’ять. Але… неповторність сумішей – це поєднання, співвідношення, взаємні стосунки між спеціями… Два види кислинки, солодкий з легкою кислинкою, гірке і трохи солодко-кисле…. І тут на остаточний результат, як і для кожного ручного витвору, впливає безліч факторів: де і як росла, збиралася та їхала спеція, умови, вологість зберігання тощо. Звісно, багато що залежить від майстра, який готує: в якому настрої і в яких умовах він готував суміш. Магічність суміші – це душа, магія майстра. Як писав Довлатов, у кожній роботі є місце для творчості. Спостерігаючи за натхненною роботою одного з таких шанувальника і майстра сумішей , бачиш, скільки за цим стоїть знань, пошуків і, нарешті, відкриттів. Ось тому він з легкістю розкриває рецепт заатар, сванської солі чи масала-чай. Бо секрет неповторності не лише у складових і пропорціях.
Хочете відчути спалах запахів і смаків – скуштуйте єреванську суміш. Бажаєте кожного разу відкривати, відчувати новий відтінок прянощів, оновити солодкі страви чи випічку – додайте папкінспайс. Волієте щоденно насолоджуватись вранці буденним і незамінним хлібом з маслом – посипайте дуккою, зробити страву більш бадьорою – додайте астафітиду чи суміш кейджун….
Сумішей, прянощів безліч, а з ними і приємних несподіванок, відкриттів. Усе перед нами. І усього чотири смаки!
Мандруйте і відкривайте для себе безмежність світу через смаки й запахи страв різних країн світу, аромати трав і олій, окремих спецій і готових сумішей, не виїжджаючи зі свого краю і не пірнаючи у віртуальний світ (без запаху і смаку).
Запрошуємо приєднатися до щомісячних тематичних зустрічей “Розповідь та дегустація. Спеції і пряні суміші ” до кав’ярні “У долонях ” та отримати справжню насолоду і придбати додому те, що зробить ваше життя смачною.
Актуальна інформація на сторінці фб.
Приємних мандрівок і відкриттів!
дозвілля
Відчуваючи смак
Відтінки відкривають шлях до повнішого світу, де історія, мрія та екосистеми виринають зі смаків і запахів