Розповідь про географію у вальдорфській школі слід починати з першого класу. Основний учитель бере клас, з яким йому доведеться працювати вісім років. Першим його завданням, звісно, є навчити дітей писати, рахувати, читати, працювати у колективі. Але важливо пам’ятати і про те, що досвід перших класів, закладений на рівні художніх переживань, ігор, спостережень, стане базою для предметів, що вводяться пізніше: історії, географії, вчення про тварин, фізики тощо.
Хоча в гамірливих кумедних малюках ще важко розпізнати майбутніх допитливих хлопців та дівчат, проте дуже важливо спробувати зрозуміти, як для кожного з них може відбутися відкриття цього великого й таємничого світу. Зараз у своєму шостому класі я можу спостерігати, як збагачується картина світу моїх дітей, кому з них треба ще переживати красу й подив, а кого слід «опускати на землю» точним описом явищ. І видно вже сьогодні, що правильна підготовка дітей до вивчення предмета – це запорука успіху в старшій школі.
Вже з першого класу під час різних епох вчитель вводить ігри з природним матеріалом: камінням, водою, глиною. Вірші з описом різних стихій – вогню, повітря, води й землі, вірші й оповідання з підкресленням різноманітних характерів вітру, дерев – усе це далеко не повний арсенал, що його використовує вчитель для переживання з дітьми внутрішньої суті природних явищ. При цьому важливо розуміти, що для дітей у віці від 7 до 10 років необхідно подавати матеріал, ототожнюючи ці явища з людськими властивостями. Наприклад, брати-вітри у нас в другому класі мали власні характери. Вони жили у своїх домівках, один – далеко на півночі, другий – десь на півдні, третій переховувався у горах, а четвертий знаходив собі прихисток над океаном. Діти одного невеличкого гірського села добре знали їх і закликали кожного з них відповідною піснею.
Описуючи «людські» властивості вітрів, ми досягаємо того, що діти, пізнаючи в них себе, пізнають і самі вітри. Щоб глибше відчути явище, вони намагаються передати рухами характери найстаршого брата Вітрила, тяжкого на підйом, але здатного розгойдати найтовстіші дерева; легкого Вітерця, що роздмухує вогник; спекотного Суховія, який несе посуху; пронизливого Сіверянина, що поганяє заметіль та віхолу. Окрім того, у третьому класі діти мають добру нагоду на уроках зі старовинних професій практично зануритись у переживання різних стихій: у прядінні, роботі з глиною, розпалюванні вогнища та зведенні будинку, в замішуванні цементу тощо.
У четвертому класі під час епохи краєзнавства ми вперше знайомимося з географічними поняттями: сторони світу, план, ландшафт і рельєф. Починаємо з орієнтації дітей у класній кімнаті, в школі, у мікрорайоні, в місті. її можна розвивати за допомогою великої кількості різноманітних ігор, малюючи маршрути, за якими треба пройти, або навпаки. Велика увага приділяється вправам, що сприяють внутрішній орієнтації. Щодня в класі ми повертаємо свої обличчя на північ і промовляємо віршовані рядки, супроводжуючи їх жестами:
На Полярну зірку ввись
Ясним зором подивись:
Там за безліччю доріг –
Зимня північ – лід і сніг.
Озирнися – за спиною
Південь диха спекотою.
Справа – схід замайорить –
Чарівна ранкова мить.
Зліва – захід, стиглий плід,
Золотої прядки слід.
Виконуючи цю вправу щоранку впродовж 2-3 тижнів, діти орієнтуватимуться у сторонах світу навіть із заплющеними очима. Потім граємо у флюгери, що вказують також і на проміжні сторони світу, на напрямок вітру. Залучивши фантазію, опираючись на знання матеріалу, ви завжди винайдете доволі багато ігор та вправ, які дозволяють поглибити внутрішнє чуття сторін світу. Пережите через рух, воно пов’язується із відчуттям просторової самоорієнтації, з усвідомленням себе у світі та з відчуттям реальності. Можна сказати, що в результаті таких вправ «пробуджуються» кінцівки (воля). Після них вже можна говорити про розу вітрів, про план, про рельєф місцевості на прикладі класу, шкільної території, району, міста, області, концентрично розширюючи дитячий кругозір. При цьому сама дитина є ніби центром кола.
У цьому віці дитина починає відокремлювати себе від світу, і такими вправами ми допомагаємо їй правильно зорієнтувати себе у ньому. Цікаво, що саме в стародавніх літописах (а ми починаємо проходити їх у четвертому класі), також відображено цей стан. Так, у «Повісті врем’яних літ» автор найперше зорієнтовується у просторі, описуючи спочатку найближче оточення. У четвертому класі ми вивчаємо історію та географію рідного краю. У нашій школі – це епоха Одесики. Ми знайомимося з історією заснування міста, з умовами життя перших поселенців, занурюємося в особливу атмосферу, що започаткувала добре знаний дух міста Одеси, в якому сплелися долі, культура й особливості національного духу багатьох народів.
У п’ятому класі ми «розширюємо» свій погляд на географію України. Починаємо з орієнтування – визначаємо розташування України відносно сусідніх країн. Потім ми розпочинаємо подорож головними річками України. Якщо просто розповідати про водні ресурси України або ж про географічне розташування Дніпра чи Дністра, то неможливо добитися ані справжньої зацікавленості, ані справжніх знань. Щоб діти були по-справжньому заглиблені у предмет, треба, щоб пізнавали вони його зсередини. Цей факт ми – учителі – по-новому пережили на семінарі з вивчення навколишнього світу, який ось уже вдруге проходив у літньому таборі «Покуття» на Західній Україні. Ми, ніби діти, знову відкривали для себе навколишній світ, через спостереження за ним та практичну роботу з природними матеріалами.
І найголовнішим у цих переживаннях були відчуття відкриття і осягнення, розуміння самого явища. Для нас це стало набагато важливішим від усіх наших попередніх, але абстрактних знань. Саме це ми й принесли до класу, намагаючись створити умови, в яких відкриття поставало б із спостереження, відчування та дії.
Хто здійснить подумки кількаразову подорож униз за течією Дніпра, описуючи міста і цікаві місця, які ми пропливаємо, хто накреслить траєкторію руху річки, відтворить цей рух сам, хто спробує описати стихію води, яка пробиває собі шлях у земній товщі, той ніколи не забуде цього переживання. А пізніше воно перетвориться на розуміння та знання явищ. Невдовзі діти зможуть самостійно намалювати карту околиць Дніпра. На той час вони вже добре орієнтуються в просторі і можуть описати зміни напрямку течії. Щодня у класі ми співаємо таку пісню, рухаючись, як наша річка:
Лід у горах тане,
Струмком стікає,
Струмком стікає,
В річку тече.
Береже Земля потік,
В море несе його.
Береже Земля потік,
Мов своє дитя.
Мелодія пісні пливе, і їй немає кінця-краю. Це дає можливість ще глибше пережити рух річки. Після вивчення Дніпра і Дністра, можна вже швидше прослідкувати за рухом Південного Бугу, Сіверського Донця та Дунаю. Вивчення Дунаю – це добра нагода вийти за межі України та ще раз зорієнтувати дітей у розташуванні європейських країн.
Друга епоха п’ятого класу пов’язана із вивченням гір. Детально вивчаючи Карпати українські, ми розглядаємо і Карпати в цілому. Частиною вивчення гірських масивів Карпат і Криму є вивчення особливостей культури та побуту місцевих жителів. Для цього використовуємо місцевий фольклор, зокрема легенди.
Звісно, краще один раз побачити, аніж тричі почути. З цією метою (побачити) наш клас почав подорожувати вже у третьому навчальному році. На Різдво ми вирушили до міста Городенки, що в Івано-Франківській області. Метою подорожі було зануритися в народні традиції, які на Західній Україні є надзвичайно міцними. Діти гостювали у сім’ях і брали безпосередню участь у родинному житті. І передсвяткові клопоти, і вертепи, що переходили з хати до хати, і атмосфера української мови – все це справило на дітей велике враження. Згодом спогади про цю подію допомагали їм дуже яскраво й виразно уявляти Карпати та їх мешканців.
Поїздка до Києва у четвертому класі мала вже інший, екскурсійний характер. Ми вирушили слідами вивчення давніх рукописів, яке відбувалося під час епохи історії Давньої Русі. Для дітей одним із найяскравіших моментів стали враження, пережиті на київських пагорбах біля Андріївського узвозу. Мої учні досі впевнені, що знайшли череп коня, від якого загинув Віщий Олег. А ще вони мали змогу побачити Дніпро у всій його величі.
У п’ятому класі ми мали дві автобусні поїздки: одна з них – на північ, в Умань і Софіївський парк, а інша – на південь, до Криму. В обох подорожах важливою була дорога, під час якої ми могли спостерігати зміну природних зон та ландшафту. Для дітей, що народилися та зросли в Одесі, дуже важливо було побачити, як степ змінюється лісостепом, а потім лісом – якщо їхати на північ від Одеси, і як степова смуга переходить у передгір’я і гори – на південному напрямку, в Криму. Поїздка до Криму дала змогу вже після вивченого матеріалу перевірити своє уявлення про гори, про їх особливості, різноманітність. Одним із важливих вражень стало й перебування в давньому Херсонесі, адже Давня Греція – це теж матеріал історії п’ятого класу. А місце хрещення князя Володимира в Корсуні пов’язало давньогрецьку культуру з Києвом.
Шестикласники все більше виявляють здатність спостерігати, оскільки вже можуть відсторонювати себе від спостережуваного об’єкту. Вперше ми сходимо глибоко під землю – у світ каміння. Мінералогія – перша епоха шостого класу. І на цих уроках я скористалася досвідом, набутим на літніх семінарах у «Покутті». В ритмічну частину уроку включається робота з камінням: відбивання ритму, обмацування, передавання по колу. Поступово рухи із камінням переходять у спостереження за ним. Спостерігаючи й описуючи каміння, ми пізнаємо його особливості. Перші спроби класифікації каміння за різними ознаками, наприклад, за кольором, за звуком, за твердістю, дають змогу заглибитися у предмет. Використовується також точне малювання різноманітного каміння. Теоретичний матеріал (про будову землі і вулканізм, про народження гір та сили вивітрювання, про утворення гірських порід, мінералів, коштовного каміння, про корисні копалини) пов’язується із досвідом практичної роботи. Окрім того, діти мають ще нове завдання – оформити «епохальний» зошит. Матеріал на уроці конспективно записується в робочий зошит і вже детально відтворюється вдома в зошиті для епох, доповнюється ілюстраціями. Так матеріал опрацьовується з усіх боків: від переживання, спостереження, узагальнення, отримання нової інформації до самостійної роботи з нею.
Друга епоха географії присвячена астрономічним явищам: рух Сонця по небосхилу, рух Місяця, рух Землі довкола Сонця, зміна дня й ночі, пір року, рух зірок. Це лише перший погляд на небесні явища. У сьомому класі астрономія вивчатиметься детальніше.
Розгляд у шостому класі більше пов’язаний із геоцентричною картиною світу. Діти складають календар спостереження за Місяцем та деякими зірками. Впродовж цієї епохи вони отримують уявлення про фази Місяця, про Полярну Зірку, про кут падіння сонячного проміння на Землю в різні пори року. Та найголовнішим є те, що діти звертають тепер свій погляд угору, в небо, і через власний рух намагаються зрозуміти закони руху небесних світил. Наприкінці епохи у дітей виникло переживання гармонійного «небесного» руху, від якого залежить все, що відбувається на Землі.
Потім ми продовжуємо роботу з кліматичними явищами, погодою. Вітер, дощ, сніг, хмари та інші явища стають об’єктами нашої пильної уваги. Переживання стихії повітря дають нам можливість глибше сягнути у причини всіх цих явищ. І знову перед нами постає картина руху. Адже розглянути явище, зрозуміти його сутність ми можемо тільки у русі.
Потім ми звертаємося до кліматичних поясів Землі. Ми подумки долаємо шлях від Одеси до Північного Полюсу, від Одеси до екватора і далі на південь до Південного Полюсу. За тиждень перед тим діти вже отримали поняття про Південну півкулю, і зараз ми можемо побачити її об’ємно, виходячи з особливостей клімату.
Насамкінець я хочу сказати, що я по-доброму заздрю своїм дітям. У них зараз є стільки цікавих можливостей піднімати завіси, що стоять між ними та світом, одну за одною. А для вчителя, який знає матеріал, послідовність руху із дітьми і бачить попереду мету, до якої треба прийти, важливо не втратити здатності дивуватися та відкривати для себе знову й знову, здавалось би, добре вивчені явища. Бо ж ніколи не можна бути впевненим, що ти знаєш усе до кінця. Тоді обов’язково станеться чудо спільного відкриття, діти підведуть вас до нового розуміння суті явищ. Щасливих вам відкриттів!
педагогіка
Вивчення навколишнього світу у вальдорфській школі
Спостереження збагачують картину світу дітей. Як це відбувається у 1-му класі? І коли приходить той час, коли можна орієнтуватися у світі й самостійно прокладати маршрути?